ROUCEK AUTO

+420 777 661 368, +420 478 470 267 info@roucek-auto.cz

Menu
ROUCEK Auto

Chytré řešení pro automobilové dealery

Máte dotazy?

Volejte ROUCEK Auto Consulting na telefonu: 777 661 368 nebo piště na e-mail info@roucek-auto.cz .

Chcete získat celý seriál?

Přihlašte se pomocí formuláře vpravo nahoře na této stránce. Vložte své jméno a e-mail. Seriál Vám přijde na vloženou e-mailovou adresu.


Efektivní komunikace

Textový přepis videa

Dobrý den,

Minulý týden jsem slíbil, že Vám vysvětlím, jak se zákazníky efektivně komunikovat. Tak abyste se starali o každého, a zároveň Vám to nezabralo téměř žádný čas. Tak, aby Vám komunikace vydělávala peníze. Aby jste utvrzovali důvěru Vašich zákazníků a neotravovali je! Abyste si vytvořili vnitropodnikový systém komunikace, který bude využívat těch nejlepších nástrojů, které Vás budou posouvat k nesmazatelnému náskoku před Vaši konkurenci.

Je jasné, že k efektivní komunikaci potřebujete kanál, který je rychlý, nestojí Vás velké peníze a dokáže doručit informace v takové formě, aby byla zábavná pro Vaše příjemce.

Potřebujete komunikační kanál, který bude schopno automatizovat. Takový, který Vás bude poslouchat a bude konat práci několika desítek lidí. Takový, který se bude chovat přesně tak, jak mu ze začátku nadefinujete.

Nemyslím si, že byste nevěděli o kterém mluvím. Je jasné, že se jedná o e-mail, nicméně o zcela jinou komunikaci, než jste možná doposud posílali.

A proto Vás teď prosím o jedno:
Zapomeňte na e-mail, jak ho znáte!

Přiznejte se, kolik z Vás již zkoušelo vyhledávat e-mailové kontakty na veřejně přístupných zdrojích, například na firmy.cz nebo dalších podobných portálech, a následně ste na tyto kontakty posílali nabídku Vašich produktů a služeb? Vsadím se, že skoro každý z Vás.

Kam to vedlo? Kolik zákazníků Vám to přineslo? Kolik času jste nad tím strávili a kolik Vám to vydělalo peněz?

A to je kámen úrazu! Vy jste s těmi lidmi komunikovali tak, že jste jim posílali zprávy, které oni nechtějí. Obtěžovali ste je! Pokud byste do Vaši komunikace uvedli odkaz na odhlášení, zcela jistě by se Vám 8 lidí z deseti ihned odhlásilo. Poškozovali jste si jméno Vaši firmy. Propadli jste. V neposlední řadě jste porušovali české zákony.

Musíte pochopit, že efektivní komunikace s Vašimi zákazníky neprobíhá přes Vašeho poštovního klienta MS Outlook. Uvědomte si, že pokud odešlete takovou obchodní nabídku, nedostane se Vám žádná zpětná vazba. Nedokážete určit, kdo z Vašich klientů nabídku četl (pokud pominu potvrzení o přečtení, které však příjemce může a nemusí potvrdit), nedokážete vyhodnotit, kolikrát e-mail otevřel, jestli na něco v e-mailu klikl, a tak dále.. A přitom tyto data jsou tak moc důležitá pro Vaše trvalé zlepšování a přizpůsobování dalších nabídek.

Dobrá zpráva je, že to lze dělat jinak. Tak, aby Vám to zabralo minimum času a vydělali jste mnohem, mnohem více peněz.

E-mail je geniální nástroj na jakýkoliv prodej. Není to etalon, na kterém lze postavit celý business, ale je to skvělý generátor zákazníků. Je to automat na zákaznickou důvěru. Ideálně Vám vyfiltruje kvalitní zákazníky a s těmi když budete komunikovat, prokážete jim Vaši odbornost, prodeje Vám budou rapidně narůstat. Má o hodně větší sílu, než jakákoliv inzerce.

Když v roce 2012 dělala universita v Houstunu studii, jaká je profitabilita chytrých e-mailových kampaní, došli k poměru 1/40. Jinak řečeno, pokud investujete do chytrých e-mailových kampaní 10 000,- Kč, měli byste vydělat 400 000,- Kč. A to na průměrnou hodnotu jde.

Jak to tedy udělat? Jak komunikovat se všemi, posílat jim zprávy, které je nebudou otravovat. Komunikovat s nimi ve správný čas. Dát jim najevo, že o ně stojíme a vhodnou formou jim sdělit aktuální nabídku. Zapojit do procesu automatizaci a pak jen sledovat, jak Vaše komunikace funguje. Bez Vašeho přičinění.

Je zcela zřejmé, že budete potřebovat systém. Takový, kterému nadefinujete co má dělat a on bude pracovat za Vás. Systém, který bude zvládat sortovat zákazníky a přizpůsobovat jim Vaši nabídku. Systém, který Vám dokáže podat informace o tom, jak úspěšná Vaše komunikace je a co na ni máte zlepšit. Zároveň by měl být schopen získávat zpětnou vazbu od Vašich zákazníků.

Na trhu jich existuje několik. Cílem tohoto videa je popsat, co se právě Vám může hodit a jak toho efektivně využijete ve svém podnikání.

Všechno začíná u Vašich databází. Předpokládám, že databáze Vašich kontaktů si vedete. Nemyslím tím pouze souhrn lidí, kteří si od Vás nakoupili produkt. Myslím tím sjednocené místo, kde shromažďujete všechny kontakty, kteří s Vámi někdy přišli do styku. Pokud takové místo (databázi) nemáte, vypněte toto video. Nedělám si legraci. Pokud si nevedete evidenci Vašich kontaktů, právě nyní máte zcela jiné povinnosti, než sedět a dívat se na toto video. Přicházíte o spoustu peněz a pravděpodobně se pomalu, ale jistě potápíte. Až ji budete mít vyhotovenou, vraťte se zpět. Tohle je strašně důležité pochopit. V moderním prodeji je kvalitní databáze kamenem úrazu všech Vašich budoucích výdělků.

Pokud ji máte, zamyslete se nad tím, jak je kvalitní. Co za data z ní dokážete vyčíst. Jak moc podle ní dokážete určit, o které produkty nebo služby se zákazník zajímá. Jak brzy zjistíte, právě sortování zákazníků hraje jednu z nejdůležitějších rolí při efektivní komunikaci. Další rada tedy zní, upravte si svoji databázi podle různých kritérií. Zamyslete se, a udělejte co nejvíce zákaznických skupin, které může zajímat daný produkt, služba, informace atd.

Na první pohled se to možná nezdá, ale právě sortování informací podle daného zákazníka je začátek Vaši efektivní, a jak brzy zjistíte i profitabilní, komunikace se zákazníky. Už nebudete zasílat spam a hromadně obtěžovat Vaše klienty. Začnete komunikovat efektivně, cíleně a prodejně.

Přesně toto chytré systémy pro rozesílání e-mailové komunikace dokážou. Vy si naimportujete Vaše kontakty a oni následně zajistí vhodnou a cílenou distribuci. Vytvoříte si seznamy Vašich kontaktů, kterým budete posílat aktuální nabídky. A není divu, že tyto seznamy pak jdou mezi sebou libovolně kombinovat.

Pořád se ale pohybuje v rovině, kterou by jste za pomocí lidské síly zvládli sami. Připravit si seznamy, napsat obchodní nabídku a rozeslat ji. Ta pravá zábava začíná při zapojení automatizace do celého procesu.

Zcela jistě máte nějaké sezónní prodeje, akční nabídky, výprodeje, … Nastavte si tyto kampaně dopředu. Zamyslete se, sedněte si s Vašim prodejním týmem a vymyslete komunikaci, která od Vás v následujícím období bude odcházet. Nastavte tyto kampaně na určitý čas a pak se již o nic nestarejte. Budete komunikovat přesně tak, jak jste si naplánovali, a to bez Vašeho přičinění.

Věřím, že se pořád neztrácíte. Načasování a automatické rozeslání obchodního sdělení ještě není nic nesrozumitelného. Pojďme tedy ještě o krok dál.

Existují tzv. chytré kampaně. Kampaně, které dokáží rozesílat obchodní nabídky po určitém času registrace uživatele. U každého uživatele jde tedy o jiný čas. Každý Váš potencionální, nebo stávající zákazník dostane určený sled komunikace, a to nezávisle na tom, kdy se do Vaši databáze připojil.

Zamyslete se. Vidíte tu sílu? Určitě vymyslíte spousty případů, kdy něco takového je velice přínosné. Pomocí tohoto můžete získávat zpětnou vazbu od Vašich zákazníků, připomínat události, sbírat data a informace, získávat nové zákazníky a mnoho, mnoho dalšího.

Budete mít nastaven automat na peníze. Budete komunikovat a podporovat důvěru Vašich zákazníků. Budete s nimi v naprosto normalizovaném podnikovém kontaktu. Nebudete na nikoho zapomínat, budete získávat nové informace. Bez Vaši práce, nebo práce Vašich prodejců.

Chytré systémy dokáží sledovat statistiky, kdo Váš e-mail otevřel, kolikrát ho otevřel, na co klikl a jak se dál pohyboval na Vašich stránkách. Velice doporučuji tyto statistiky sledovat a podle nich přizpůsobovat Vaši další komunikaci. Uvidíte, že během krátké doby se Vám čitelnost i následné zisky rychle zvýší.

Vy máte velkou výhodu. V České republice ještě tyto systémy nejsou ve velké míře využívány. Pokud s nimi začnete, budete dodržovat pravidla, které si zde řekneme, úspěch prostě přijde. To je zákon.

Podrobný návod, jak celý systém nastavit, uvést do běhu, jak spravovat kampaně, jak propojit systém s Vašim webem, jak analyzovat statistiky a další informace najdete již velice brzo v kurzu Moderní prodej.

V příštím dílu tohoto seriálu se podíváme na obrovsky důležitou věc. A to, jak automatizovaně získávat nové zákazníky. Jak nastavit sběr kontaktů tak, aby se Vaše firma stala továrnou na peníze.

Přeju úspěšný týden